ZAPRASZAMY NA 3. LETNI FESTIWAL GITAROWY W JEDLINIE-ZDROJU

   Pierwszego festiwalowego dnia 14 lipca br. wystąpi Marek Andrzejewski - autor, kompozytor, wykonawca piosenek. Współzałożyciel Lubelskiej Federacji Bardów.

Początkowo związany z teatrem „Gardzienice”, z teatrem „Grupa Chwilowa” i folkowym zespołem „Orkiestra św. Mikołaja”. Jako autor i wykonawca swoich piosenek zadebiutował w 1993 roku. Od samego początku twórczość Marka kojarzona jest z nurtem piosenki autorskiej - z Krainą Łagodności. W 1994 roku otrzymał Pierwszą Nagrodę na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie oraz Nagrodę im. Wojtka Bellona przyznawaną śpiewającym autorom. Dwukrotnie zdobył Grand Prix i Nagrodę Publiczności Ogólnopolskiego Festiwalu Recitali w Siedlcach (w 1994 i 1997 roku). W 1995 roku razem ze znakomitymi muzykami z Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach utworzył siedmioosobową „Grupę Niesfornych”. Nagrał z nimi płytę „Trolejbusowy Batyskaf”. Wielokrotnie reprezentował środowisko Lubelskie na koncertach galowych Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Tego dnia wystąpi także Jakub Niedoborek, który należy do czołówki polskiej gitarystyki. Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku szesnastu lat. Umiejętności gry na tym instrumencie kształcił pod kierunkiem prof. Kazimierza Szczebla w lubelskiej SM II st. oraz prof. Aliny Gruszki w Katowickiej Akademii Muzycznej. Ponadto brał udział w licznych lekcjach mistrzowskich i warsztatach prowadzonych m.in. przez: Manuela Barrueco, Huberta Käppela, Davida Tanenbauma, Jorge Morela. Równolegle do edukacji klasycznej, samodzielnie poznawał tajniki muzyki flamenco. Jako jeden z pierwszych polskich gitarzystów wykonywał recitale gitarowe w całości poświęcone tej sztuce. W maju 2008 roku, jako pomysłodawca i kierownik artystyczny projektu, dokonał wraz z zespołem Por Fiesta polskiego prawykonania Misa Flamenca Paco Peña.

   Ciekawym wydarzeniem drugiego dnia, tj. 15 lipca będzie koncert inspirowany muzyką dawną. "AMOR CON CHORDES" to poznański zespół z zamiłowaniem i pasją wykonujący szeroko pojętą muzykę dawną. Grupę charakteryzuje bardzo ciekawe instrumentarium - oprócz instrumentów popularnych takich jak gitara, kontrabas czy skrzypce muzycy wykorzystują również lutnię, fidel, theorbę, cajon i wiele innych. Repertuar zespołu, w którego stałym programie znajdują się utwory takich mistrzów, jak Gaspar Sanz, Henry Purcell czy Turlough O'Carolan, wzbogacony jest o muzykę ludową celtycką i katalońską oraz autorskie kompozycje stylizowane na twórczości epoki renesansu. W składzie zespołu występują: Joanna Kreft, Bartłomiej Marusik, Henryk Kasperczak oraz Marcin Chenczke.

   Henryk Kasperczak jest absolwentem Królewskiego Konserwatorium w Hadze w klasie lutni Toyohiko Satoh i Akademii Muzycznej w Krakowie oraz muzykologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest wykładowcą Historycznych Praktyk Wykonawczych i gry na lutni w Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz w Łodzi. Aktywnie współtworzy cykle koncertowe oraz projekty operowe w kraju i za granicą z wybitnymi solistami i orkiestrami. Na przestrzeni lat dokonał kilkudziesięciu nagrań studyjnych. Jako wykładowca i pedagog przewodzi kursom muzyki renesansowej, niejednokrotnie zasiada także w składzie jury. Grając na instrumentach historycznych uczestniczy również w działaniach muzyki współczesnej i rozrywkowej. W formacjach Amaryllis i Pospolite Ruszenie łączy muzykę dawną z rokiem progresywnym. Współpracując z Jackiem Kowalskim, Mirosławem Czyżykiewiczem i Bartkiem Marusikiem wprowadza lutnie w świat współczesnej piosenki z tekstem literackim. W projektach tych wykorzystuje lutnię, teorbę, pistalę, dudy, r’bę i saz.

   Joanna Kreft jest absolwentką prof. Marcina Baranowskiego w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Laureatka the Academie de Musique de Lausanne w klasie Pierra Amoyale oraz Anne Queffelec w 2015 r. W 2011 r. otrzymała dwie nagrody specjalne na XIV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Za zdobycie Grand Prix Master' Class &'Music' Festival w Pile w 2012 r.otrzymała nagrodę w postaci koncertów z polskimi orkiestrami. Laureatka m.in. Międzynarodowego Konkursu Młodych Skrzypków im. K. Lipińskiego i H. Wieniawskiego w Lublinie, Międzynarodowego Konkursu im. K. Szymanowskiego w Łodzi, programów stypendialnych "Młoda Polska" i "Jutting-Stiftung Stendal". Jako solistka grała m.in. z Orkiestrą Amadeus pod batutą Agnieszki Duczmal, Aukso pod batutą Marka Mosia, Feel'Harmony pod dyrekcją Bartłomieja Nizioła, Münchener Kammerorchester, Młodzieżową Narodową Orkiestra Armenii.

   Natomiast trzeciego dnia w niedzielę 16 lipca br. również o godz. 19:00 będzie można usłyszeć Blues z Doliny Mississippi. Pomysł projektu opartego na archetypicznych bluesowych pieśniach zrodził się w głowie Puchowskiego podczas pobytu w ojczyźnie bluesa - w Delcie Mississippi. Włóczęga szlakami takich artystów jak Son House, Robert Johnson czy Charley Patton dała  nowe, świeże spojrzenia na tę muzykę. Do współpracy zaprosił swojego przyjaciela, mistrza harmonijki i wokalistę z Bostonu - Keitha Dunna. Program koncertu oparty jest na wybitnych utworach, mniej znanych, ale stanowiących podwaliny bluesa. To co usłyszycie Państwo to kolaż bluesowych korzeni oraz tego co nazywamy "Słowiańską duszą".