Miejska Biblioteka Publiczna w Jedlinie-Zdroju przygotowała nietypową lekcję biblioteczną dla uczniów kl. III Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka z oddziałami Gimnazjum w Jedlinie-Zdroju.
Początek spotkania rozpoczął się zupełnie zwyczajnie, tzn. od prezentacji, która miała wprowadzić dzieci w historię powstania książki.
Część informacji, którą usłyszeli mali słuchacze, była przypomnieniem dawno już znanych faktów, a część stanowiły nowinki począwszy od czasów kamiennej tabliczki do współczesnej e-książki.
Aby przybliżyć trzecioklasistom pierwsze próby wynalezienia druku, przygotowaliśmy z masy solnej pieczątki, zawierające litery alfabetu oraz papier imitujący pierwsze materiały pisarskie, jak np. papirus.
Z tak przygotowanych materiałów dzieci miały wybić z pieczątek na papierze wyrazy, które stanowiły odpowiedzi na wcześniej zadane pytania dotyczące obejrzanej prezentacji.
Największą jednak atrakcją lekcji bibliotecznej była wycieczka do zaprzyjaźnionej drukarni „ Poldruk” w Wałbrzychu.
Tam uczestnicy spotkania mogli od podstaw przekonać się, ile pracy i trudu trzeba włożyć, aby powstała współczesna książka oraz jak bardzo technologia drukarska rozwinęła się na łamach dziejów.