Dyskusyjny Klub Książki przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jedlinie-Zdroju w dniu 18 października 2018r., zorganizował spotkanie autorskie – slajdowisko z barwnym zapisem podróży po północnych i centralnych regionach Turcji. Odbiorcami spotkania były najstarsze klasy szkoły podstawowej oraz ostatnia klasa gimnazjum.
„PIERWSZY KROK DO ORIENTU” to nie tylko przemyślany i wielowymiarowy opis trwającej miesiąc podróży po wyjątkowym kraju, ale także jego fascynujący portret.
Leszek Szczasny – politolog, filozof, społecznik, a zarazem fotograf zauroczony Turkami, pokazuje przede wszystkim rytm ich codziennego życia.
Przedstawia swoją podróż zaczynając od 12 – milionowego Stambułu aż do zapomnianych wsi.
Oprowadza po różnorodnych miejscach, jak np.: słone jezioro, XIX – wieczna drewniana zabudowa ottomańska, nieznane Góry Szare, fantastyczna Kapadocja, dzikie wybrzeże Morza Czarnego, cuda architektury – meczety, Safranbolu, Amasya, Ala Daglar, Tuz Golu, Beypazari, Edirne.
Podróżnik obala mit o tureckiej kawie i nie tylko, przedstawiając nam zupełnie inną niż byliśmy do tej pory świadomi, rzeczywistość turecką, zwyczaje, tradycje i prawo, tym samym podważając stereotypy kultury. Opowiada o herbacianych barach, zwyczajach meczetowych i narodowych, o chuście, kulcie wielkiego reformatora Ataturka, a także o znaczących różnicach w mentalności pomiędzy Turcją a Europą, ale także różnicami pomiędzy krajami arabskimi.
Podczas spotkania podróżnik zaprezentował również swoją książkę „ŚWIAT NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI”. Jej tytuł nie powstał przypadkowo, gdyż aby podróżować w taki sposób trzeba ograniczyć koszty do niezbędnego minimum: podróż autostopem – na wyciągnięcie ręki ;), spanie pod tzw. gołą chmurką, kawa zbożowa i daktyle ( ogółem owoce ) = wystarczająca dieta, słownik obrazkowy jako uniwersalny komunikator, plus oczywiście umiejętność dopasowania się w otaczającym środowisku. To wszystko wystarczy, by przy niskim budżecie rozpocząć swoją fascynującą podróż.
Autor slajdowiska porusza słuchaczy i widzów, rozmiesza, koi, prowokuje, ale przede wszystkim zmusza do głębokich refleksji nad tym, co „wiemy”, a jaka naprawdę jest Turcja, kraje Orientu i wszystko, co jest z nimi związane.