Dwa spektakle uliczne i koncert klezmerski, to propozycja Jedliny-Zdroju na ostatni weekend sierpnia. W ten sposób mieszkańcy i goście będą świętowali oficjalne dni miasta.
– Teatry uliczne przez lata były jedną z wizytówek Jedliny-Zdroju. Oglądaliśmy wspaniałe widowiska przyciągające prawdziwe tłumy. Powoli wracamy do tej tradycji. W tym roku zaprosiliśmy do nas dwa teatry z Ukrainy. Serdecznie zapraszam do Jedliny-Zdroju 28 i 29 sierpnia – mówi burmistrz Leszek Orpel.
Ze względu na sytuację epidemiologiczną przez kilka ostatnich tygodni nie było wiadomo czy ukraińscy aktorzy zostaną wpuszczeni do Polski. Według ostatnich informacji organizatorów tetry zostaną przez granicę przepuszczone.
Wszystkie wydarzenia odbędą się na terenie kompleksu „Active Jedlina” przy ulicy Kłodzkiej – wstęp wolny.
28 sierpnia (sobota),
godz. 20.00 (po zapadnięciu zmroku),
Lwowski Teatr Woskresinnia – widowisko plenerowe „Mewa”.
29 sierpnia (niedziela),
godz. 16.00,
Występ zespołu „The Soul Sweepers” z Kłodzka zwycięzca „Open Stage 2021” w Jedlinie-Zdroju (muzyka rockowa),
godz. 17.00,
Kijowski Teatr Uliczny Highlights i Lwowski Teatr Vuala spektakl „Przystanek Klaunada”,
godz 18.00,
Koncert zespołu Max Klezmer Band.
„Mewa” to jedna z najbardziej wzruszających, najbardziej ujmujących biografii Antoniego Czechowa. Przedstawionym scenom z życia wiejskiego towarzyszy atmosfera poszukiwania harmonii i piękna. Zachowując atmosferę Teatru Czechowa, reżyser odwołuje się do odczuć widzów i ich wyobraźni. Odsyła publiczność do sztuk Szekspira i Nekrosiusa. „Mewa” to spektakl o młodych artystach o odmiennym spojrzeniu na życie, o starszym pokoleniu, gorliwie strzegącym swoich dawnych pozycji, o niesłychanej miłości, o poszukiwaniu sensu życia, także w sztuce.
Efekty piro, ogień, a także projekcje wideo uzupełniają, widowiskowość spektaklu.
Spektakl „Przystanek Klaunada” został przygotowany ramach polsko – ukraińskiego projektu kulturalnego, w którym obok aktorów Kijowskiego Teatru Highlights występują artyści cyrkowego Teatru Vuala. Inspiracją do powstania spektaklu była wola ukazania wzajemnej relacji teatru i cyrku Przedstawienie sięga do praźródeł klaunady, mającej swój początek w starożytnym Egipcie w V wieku p.n.e. Artyści opowiadają historię Arlekina wędrującego w poszukiwaniu wymarzonej ukochanej.
Zespół Max Klezmer Band eksperymentuje z muzyką klezmerską i jazzową. Artyści przesuwają muzyczne granice czerpiąc z hipnotycznych sefardyjskich melodii, szalonych klezmerskich tańców, arabskich, bałkańskich i hinduskich brzmień oraz silnych elementów jazzu, rocka i improwizacji. Aktualny skład to: Max Kowalski (kontrabas), Michael Jones (skrzypce, altówka, ravanhuta, głos), Aleksander Papierz (saksofon), Krystian Jaworz (fortepian), Michał Peiker (perkusja), Andrzej Czop (dźwięk & światło).