Jest 1770 rok, burzliwy okres w dziejach I Rzeczypospolitej Polskiej. W podróż po XVIII wiecznej Europie wyruszyło 10 drużyn – emisariuszy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, którzy mieli trudne zadanie zdobycia informacji, których uzyskanie mogłoby zapobiec napaści na kraj przez mocarnych sąsiadów.
Jest 1770 rok, burzliwy okres w dziejach I Rzeczypospolitej Polskiej. W podróż po XVIII wiecznej Europie wyruszyło 10 drużyn – emisariuszy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, którzy mieli trudne zadanie zdobycia informacji, których uzyskanie mogłoby zapobiec napaści na kraj przez mocarnych sąsiadów. Wyposażeni w mapy i inny niezbędny do podróży ekwipunek przemierzali zakątki Europy mierząc się z licznymi wyzwaniami czekającymi na nich na trasie… Tak zaczyna się gra… Zupki nie były jedyną atrakcją XII Dolnośląskiego Festiwalu Zupy w Jedlinie-Zdroju.
W tym samym czasie na terenie miasta po raz pierwszy odbyła się Gra Miejska pt. „Szlakiem Napoleona”, w której 3-4 osobowe drużyny, wędrując po Jedlinie (uzdrowiskowym szlakiem rekreacyjno – Turystycznym) poszukiwali historycznych postaci z okresu rozbiorów Polski i epoki napoleońskiej. Caryca Katarzyna II, król pruski Fryderyk II Wielki, ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, Hugo Kołłątaj, Rejtan, Tadeusz Kościuszko, a nawet sam Napoleon czekali na dzielnych poszukiwaczy przygód mając dla nich zadania do wykonania i zagadki do odgadnięcia. Nie zabrakło też konkurencji sprawnościowych dla najmłodszych uczestników wyprawy. Za każde właściwie wykonane zadanie uczestnicy zdobywali punkty, maksymalnie mogąc zdobyć ich 100.
Cztery najlepsze drużyny, które dotarły na metę i zdobyły największą liczbę punktów zostały nagrodzone nagrodami rzeczowymi w postaci sprzętu sportowego i rekreacyjnego:
I miejsce – NAPOLEONKI (Marek Pośpiech, Marzena Pośpiech, Marta Kłyszejko , Leszek Szudłowski) – 93 pkt.
II miejsce – BĄCZKI (Karolina Bączkowska, Maja Bączkowska, Eugenia Bączkowska, Dariusz Bączkowski) – 90 pkt.
III miejsce – KOWALSCY (Piotr Nowak, Beata Nowak, Julia Faściszewska, Agata Nowak) – 83 pkt.
IV miejsce – VEGA (Katarzyna Domaredzka, Zbigniew Bryning, Igor Bryning) – 81 pkt.
Grę zorganizowało Stowarzyszenie „Źródło” w Jedlinie-Zdroju, w ramach projektu współfinansowanego ze środków powiatu wałbrzyskiego. Za rok planowana jest kolejna edycja Gry, w której przeniesiemy się do czasów powstania listopadowego.
Już dzisiaj serdecznie zapraszamy do uczestnictwa.