Książka dr. Przemysława Dominasa o dziejach kolei Doliny Bystrzycy (Weistritzthalbahn) Świdnica – Jedlina Zdrój w bardzo interesujący i szczegółowy sposób przedstawia budowę oraz funkcjonowanie kolei Doliny Bystrzycy. Znajdziemy w niej informacje o budowie pierwszej linii kolejowej do Świdnicy, która powstała w 1844 r., a także o kolei Wrocław – Kobierzyce – Świdnica Przedmieście oraz kolejce elektrycznej Jugowice – Walim. Ważną częścią opracowania są informacje o parametrach technicznych i architekturze opisywanych tras kolejowych oraz o działalności kolei Świdnica – Jedlina Zdrój w okresie po jej wybudowaniu.
Książka dr. Przemysława Dominasa o dziejach kolei Doliny Bystrzycy (Weistritzthalbahn) Świdnica – Jedlina Zdrój w bardzo interesujący i szczegółowy sposób przedstawia budowę oraz funkcjonowanie kolei Doliny Bystrzycy. Znajdziemy w niej informacje o budowie pierwszej linii kolejowej do Świdnicy, która powstała w 1844 r., a także o kolei Wrocław – Kobierzyce – Świdnica Przedmieście oraz kolejce elektrycznej Jugowice – Walim. Ważną częścią opracowania są informacje o parametrach technicznych i architekturze opisywanych tras kolejowych oraz o działalności kolei Świdnica – Jedlina Zdrój w okresie po jej wybudowaniu. Budowę kolei Doliny Bystrzycy rozpoczęto w 1902 r. i już w 1904 r. została ona przekazana do publicznego użytku. Przebiega przez szereg malowniczych miejscowości na pograniczu Gór Sowich i Wałbrzyskich, a w jej pobliżu znajduje się wiele cennych turystycznie obiektów.
Książka zawiera informacje zarówno o ludziach i firmach budujących opisywaną trasę kolejową, jak również o nieszczęśliwych wypadkach, do których dochodziło przy jej budowie. Wielką zaletą książki Przemysława Dominasa są zdjęcia i to zarówno archiwalne jak i współczesne, ponieważ dokumentują one obiekty od lat już nieistniejące oraz te, które niedługo znikną na zawsze z krajobrazu tych ziem.
Książkę „Dzieje kolei Doliny Bystrzycy (Weistritzthalbahn) Świdnica – Jedlina Zdrój” będzie można kupić na spotkaniu z jej autorem Panem Przemysławem Dominasem.
Notatka opracowana przez Panią Krystynę Szemiel na podstawie wstępu do książki napisanego przez Dyrektora Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy Pana Wiesława Rośkowicza