Miejska Biblioteka Publiczna w Jedlinie-Zdroju zorganizowała lekcję biblioteczną pt.: „ Historia książki – od kamiennej tabliczki do nowoczesnej e-książki”, połączoną z wycieczką do zaprzyjaźnionej drukarni w Wałbrzychu.
Na początku lekcji zapoznano uczniów z rozwojem pisma, powstaniem alfabetu oraz historią książki od początków do współczesności.
Mali słuchacze wzbogacili swoje słownictwo o wyrazy związane z książką: "pismo klinowe", "hieroglify", "papirus", "skryba", "pergamin", "inicjał", „kodeks”, „zwój” "książka rękopiśmienna”, „audiobook”, „e-book”.
Kolejna część zajęć polegała na zabawie w małego drukarza. Najpierw z liter wyciętych z ziemniaka dzieci układały wyrazy ( które wcześniej stanowiły odpowiedzi z zagadek ), następnie namaczając w tuszu i odbijając na papierze bardzo przypominającym pierwszy papier w historii cywilizacji, stwarzały własny druk.
Największą jednak atrakcję tego dnia stanowiła wycieczka do drukarni POLDRUK w Wałbrzychu. Właściciel firmy Pan Marek z wielkim zaangażowaniem przygotował dla jedlińskich uczniów zwiedzanie jego drukarni.
Dzieci poznały wszystkie etapy powstawania książek, ulotek i broszur. Począwszy od papieru, który pracownik drukarni musi załadować do maszyny, po etap końcowy klejenia lub szycia. Technologia produkcji druku przez stulecia również ulegała zmianom. Wszystkie te ulepszenia mogliśmy przeanalizować podczas wycieczki. Dzięki wnikliwej obserwacji całego procesu produkcji zwiedzający mogli docenić wkład pracy, jaki jest włożony w powstanie jednego egzemplarza woluminu.
Etap powstawania i rozwoju książki był bardzo długi i wciąż trwa.
Ciekawe, jak będzie wyglądała książka za 100 lat i w jaki sposób będzie się ją czytać?