Pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone było debiutanckiej powieści Bonnie Garmus pt. „Lekcje chemii”. Mimo tego, że autorka do tej pory nie zajmowała się pisaniem książek, jej powieść podbiła zarówno rynki światowe, jak i serca naszych Czytelników.
Świetnie skonstruowana powieść o niezwykle uzdolnionej, charyzmatycznej, a przede wszystkim odważnej i wychodzącej poza schemat swoich czasów Elizabeth Zott, była dla nas możliwością poruszenia ważnego tematu, jakim jest równouprawnienie kobiet. Dzięki powieści mogliśmy przekonać się, że warto jest walczyć o to, by życie przeżyć na swoich warunkach, a nie tych dyktowanych przez społeczeństwo.
Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać fragmentu wywiadu z autorką, z którego mogli dowiedzieć się, co skłoniło Bonnie Garmus do wykreowania głównej bohaterki jako uzdolnionej chemiczki, z jakich korzystała źródeł, by poruszane przez nią wątki naukowe były adekwatne do okresu, w jakim dzieje się akcja książki oraz jakie były przyczyny stworzenia takiej fabuły. Pomimo tego, że „Lekcje chemii” niedawno miały swoją premierę, ta historia doczekała się już ekranizacji w postaci serialu, którego zwiastun obejrzeliśmy podczas spotkania.
W dalszej jego części porozmawialiśmy również o książce Zbigniewa Rokity pt. „Odrzania”, będącej opowieścią o odzyskanych przez Polaków terenach poniemieckich. Uczestnicy mogli usłyszeć kilka słów od autora – dlaczego podjął się tematyki ziemi odzyskanych i jaką wagę ma zgłębianie historii na tego rodzaju tematy.