Zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jedlinie-Zdroju, gdzie można podziwiać wystawę prac Grażyny Parys.
We wrześniu oprócz czytelni i wypożyczalni książek w naszej bibliotece czynna jest także galeria. Autorką prac jest lokalna artystka Grażyna Parys.
Jak sama mówi, jest osobą należącą już do „elitarnej” grupy III wieku. Wolny czas pozwala jej na realizację pasji malowania.Pasję do rysowania miała od zawsze. Malowanie sprawiało jej radość szczególnie w szkole podstawowej, gdy prace plastyczne wykonywała dla części klasy. Okres do dorosłości to portrety ołówkiem, węglem oraz monochromatyczne pejzaże i martwe natury. Kolor ją onieśmielał.
Grażyna Parys pracowała z dziećmi i młodzieżą w świetlicy środowiskowej Fundacji „Merkury”. To tam starała się rozbudzić w podopiecznych wrażliwość estetyczną i zamiłowanie do sztuki. Wychowankowie pod jej okiem zdobywali nagrody na konkursach plastycznych, a warsztaty plastyczne kończyły się wystawami. Dzięki tym pracom hol fundacji zamienił się w galerię sztuki. Malarka prowadziła również zajęcia malowania i rysunku dla seniorów, którzy nie zdawali sobie sprawy z tego, jaki potencjał plastyczny w nich drzemał. Rezultaty tych spotkań to dzieła akrylowe na płótnie, które do dziś zdobią niejedno mieszkanie.
Przełomowym momentem i nie lada wyzwaniem dla Grażyny Parys było podjęcie się przygotowania reprodukcji portretu Jana Pawła II w kolorze. Praca znalazła się w biuletynie poświęconym rocznicy śmierci Papieża oraz na bilbordach w Wałbrzychu w 2011 roku.
W 2021 roku zajęła pierwsze miejsce w konkursie plastycznym organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Szczawnie-Zdroju. Konkurs zorganizowano z okazji 800-lecia uzdrowiska, a jego temat brzmiał „Portret miasta Szczawna-Zdroju”. Artystka otrzymała wówczas od dyrektorki miejscowej biblioteki propozycję wykonania ilustracji do książki. Podjęła się tego wyzwania i wykonała akwarele do zbioru poezji „Idę szeptem… Ludzie, historia, poezja”.
Grażyna Parys nie ogranicza się do jednej techniki malarskiej. Chętnie podejmuje wyzwania. Cieszy ją mierzenie się z różnorodnością technik, jak i wykorzystaniem różnorodnych materiałów do tworzenia, czy sprawdzanie swoich manualnych możliwości. Urozmaiconą tematykę czerpie z nieograniczonej przestrzeni internetu i otaczającej rzeczywistości.
Na wystawie „Różnorodność uchwycona w ramy…” zobaczymy akwarele monochromatyczne, rozmyte, mgliste, niedopowiedziane…. ale także te z wyraźnie zaznaczonymi detalami. Całość uzupełnią bardziej kolorowe, posiadające wyraźniejszą fakturę prace akrylowe.
Godziny otwarcia biblioteki można sprawdzić tutaj.